Szkolenie na temat przeciwdziałania przemocy domowej
W mijającym tygodniu Komenda Powiatowa Policji w Lesku gościła grupę przeszło czterdziestu specjalistów z terenu powiatu leskiego, zajmujących się problemem przemocy domowej. Nadkom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadziła dla nich szkolenie z zakresu przeciwdziałania temu groźnemu zjawisku.
Pomysłodawczynią szkolenia była Anna Dziedzicka- Mazurkiewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lesku. Wspólnie z Komendną Wojewódzką Policji w Rzeszowie i Komendą Powiatową Policji w Lesku przygotowane zostało szkolenie dla dyrektorów i nauczycieli szkół powiatu leskiego, specjalistów i psychologów z placówek oświatowych na temat zadań instytucji publicznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W czerwcu br. weszły w życie przepisy, które nadały nowy charakter funkcjonowaniu zespołów i grup pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy. Zauważalnym elementem jest zastąpienie sformułowania „przemoc w rodzinie” wyrażeniem „przemoc domowa”. Oprócz zmiany w tytule ustawy wprowadzono również szereg nowych rozwiązań legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji osób doznających przemocy domowej. Zmienione zostały procedury dotyczące „Niebieskiej Karty”, której celem jest zatrzymanie przemocy domowej i spowodowanie zmiany zachowań zarówno osoby doznającej przemocy, jak i stosującej przemoc. Wprowadzono zasadę realizacji procedury według miejsca zamieszkania osoby doznającej przemocy. Obowiązkiem będzie też zawiadomienie osoby stosującej przemoc o wszczęciu procedury „Niebieskiej Karty” pod jej nieobecność. Zakończenie procedury nastąpi w przypadku ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia, że zaprzestano dalszego stosowania przemocy lub rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań. Dodatkowo wprowadzono obowiązek monitorowania sytuacji osób uczestniczących w procedurze przez 9 miesięcy po jej zakończeniu.
Zmienione zostały przepisy dotyczące samej procedury „Niebieskie Karty”, a także rozwiązań mających służyć poprawie sytuacji osób dotkniętych przemocą. Zmiany dotknęły m.in. przedstawicieli służb i podmiotów uczestniczących w działaniach na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej tj. m.in. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej m.in. pracowników socjalnych, asystentów rodziny (OPS, CUS, OIK); gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (powołani członkowie GKRPA); Policji (dzielnicowi); oświaty (pedagogowie, wychowawcy, nauczyciele); ochrony zdrowia (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki); organizacji pozarządowych, kuratorów sądowych oraz członków Zespołów Interdyscyplinarnych i grup diagnostycznopomocowych (dawnej roboczych).