Dbajmy o bezpieczne ogrzewanie naszych domów!
Dzielnicowi z Baligrodu, po tym jak w niedzielny wieczór na ich terenie spłonął drewniany dom, ponawiają apel do mieszkańców o bezpieczną eksploatację pieców w sezonie grzewczym. Przypominają również o niebezpieczeństwie związanym z „cichym zabójcą” czyli tlenkiem węgla.
W niedzielę w miejscowości Mchawa doszło do pożaru starego drewnianego domu. Jedną z osób, które pierwsze dotarły na miejsce był mieszkający nieopodal dzielnicowy, który rozpoczął akcję gaszenia. Chwilę później na miejsce dotarł policyjny patrol z Baligrodu. Policjanci przy pomocy gaśnic samochodowych próbowali gasić ogień aż do przybycia staży pożarnej. Na szczęście w płonącym domu nikogo nie było.
Dzień po zdarzeniu dzielnicowi z Baligrodu ponowili działania informacyjno- edukacyjne dotyczące zagrożeń pożarowych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Podczas działań przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, informują, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru.
Służby podkreślają, by przy uruchamianiu urządzeń grzewczych zwracać uwagę na sposób składowania materiałów opałowych, należy pamiętać o bezpiecznej odległości przechowywania ich od źródła ciepła. Policjanci i strażacy informują również o konieczności kontroli i czyszczenia przewodów kominowych, które w dużej mierze wpływają na zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla. Należy pamiętać, że paląca się w wysokich temperaturach sadza może doprowadzić do pęknięcia i rozszczelnienie komina oraz do pożaru konstrukcji budynku. Niesprawny przewód kominowy może również doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.
To samo dotyczy wszelkiego rodzaju piecyków jedno lub dwufunkcyjnych, zasilanych gazem, montowanych zwykle w mieszkaniach. Zadbajmy, by stan techniczny tych urządzeń nie stanowił dla nas zagrożenia, najlepiej zlecając przegląd fachowcom. Bezpieczny, sprawdzony system grzewczy zapewnieni nam komfortowe warunki bytowania w czasie zimowych chłodów.
Kwestia tlenku węgla jest niezwykle ważna, gdyż ten "cichy zabójca", co roku w sezonie grzewczym, zbiera ponure żniwo, również na terenie powiatu leskiego. Czad jest niebezpieczny, gdyż nie ma zapachu, smaku i jest bezbarwny. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, osłabienie, duszność, senność, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla.